• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ufukhocam
  • www.twitter.com/ufukhocam

Çocuklara Peyniri Neden Sevdirmeliyiz?Her gün peynirle ilgili bir şeyler daha öğreniyor, peynirin faydalarını bir kez daha keşfediyoruz. Gelişen teknoloji, hızlı ve telaşlı hayat koşulları, girift ve stresli yaşam yeme alışkanlıklarımızı da değiştirmektedir. Bu da sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Dünya sağlık örgütünün de hastalık listesine giren obezite bu olumsuzlukların başında gelmektedir. Bu durumdan geleceğimizin teminatı çocuklar da olumsuz etkilenebilmektedir.

 
Yapılan araştırmalar: sağlıklı aparatifler verilen çocukların daha az kalori aldıklarını göstermektedir.

Yeni bir çalışmaya göre ise:
Peynir ve sebzelerin kombinasyonundan oluşan sandviç ve aparatif verilen çocuklar patates cipsinden aldıkları kalorinin sadece dörtte birini alabilmektedirler.

Beğenin yada beğenmeyin, çocuklar enerji açısından yoğun besinleri severler ama onların besin değeri zengin olmayabilir. Bunun sebebi çocukların hala büyüme aşamasında olmaları ve enerjiye ihtiyaç duymalarıdır. Washington Üniversitesi Besin Bilimleri Programı Direktörü Adam Drewnowski’nin dediğine göre bu temel fizyolojik bir gerçekliktir. Çalışmanın bir parçası değildir.

Cornell Üniversitesi yiyecek ve içecek Laboratuvarı yardımcı direktörü ve çalışmanın yazarlarından biri olan Adam Brumberg ise:"Bulgular şaşırtıcı değildir çünkü peynir ve sebzenin bir arada olması çocukların onları cipse tercih etmelerine neden olmakta ve buna bağlı olarak atıştırma zamanlarında daha az kalori tüketmeleri sağlanmaktadır.” Dedi.

Çocukların sandviç ve atıştırma şeklinde yemek yeme alışkanlıkları göz önünde bulundurulursa ,çocukların bu alışkanlıklarını lehe çevirmek için peynirle sebzeden oluşan bir menü her zaman çocukların ilgisini çekebilir. Bazı çocuklar közlenmiş biber,marul ve salatadan oluşan bir sebze karışımını severken, bazı çocuklar domates, yeşil soğan ve salata karışımını severler. İşte bu sebze karışımları ile peyniri yarı yarıya birleştirerek nefis bir sandviç yapmak çocuklar için nefis bir atıştırma öğünü olabilir.

Sonuç olarak denilebilir ki, çocukların beslenme çantalarına gazlı, şekerli ve yüksek kalorili yiyecekler koymaktan vazgeçerek onun yerine peynir ve sebzeden oluşan leziz sandviçler ve sağlıklı aparatifler  koymak daha yerinde olacaktır.
 
Kaynaklar:
1-Reuters Health, Kerry Grans,Newyork, 21 Aralık 2012.
2-http://www.reuters.com/article/2012/12/21/us-kids-snacks-idUSBRE8BK0MB20121221?feedType=RSS&feedName=healthNews
 
Yorumlar - Yorum Yaz